top of page

SONIC BRANDING

Sonic branding, znany również jako audio branding, to wyrażenie Twojej marki poprzez dźwięk.
 
Najczęściej pojawia się poprzez "jingle" - krótki, natychmiast rozpoznawalny utwór muzyczny lub dźwiękowy, który klienci łączą z Twoją marką. Popularne globalne przykłady to McDonald's ("I'm Lovin' It"), Apple (dźwięk uruchamiania ich komputerów), Amazon (głos Alexy, interaktywnej asystentki) i Microsoft (dźwięk uruchamiania systemu Windows). Możesz myśleć o nich jako o "logo audio".
 
Ale mają one znacznie szerszy zakres. Tak jak elementy wizualne marki składają się z logo, stylu wizualnego, kroju pisma, animacji, produktu, opakowania produktu i innych, tak dźwiękowy branding istnieje poprzez wiele różnych kanałów.
 
Chodzi o stworzenie wyraźnej tożsamości dźwiękowej, która jest głęboko spleciona z marką oraz komunikatami i uczuciami, które promuje w umysłach klientów.
 
Dźwięki związane z audio brandingiem są zaprojektowane tak, aby docierały do uszu klientów w każdym miejscu, w którym przebywają. Takie miejsca to np.:
 
Przestrzenie publiczne (takie jak dworce kolejowe)
Sklepy detaliczne i centra handlowe
Reklama telewizyjna
Reklamy w mediach społecznościowych / sponsoring treści
Banery na stronach internetowych
Sponsorowanie podcastów
Reklama w aplikacji, np. Spotify
Może to być pojedyncze logo audio lub reklama, ale również rozszerzenie tożsamości marki, obejmujące Twój "styl" audio lub podejście do dźwiękowego przekazu.

 

SOUND DESIGN UI

Dźwięki w UI powinny działać jak dobrze zgrana orkiestra, zarówno między sobą, jak i w ramach otaczającego interfejsu.
 
W UI występują trzy rodzaje dźwięków: sound design, muzyka i głos. Każdy z nich w inny sposób przekazuje informacje i tożsamość marki. Różne rodzaje dźwięków mogą być użyte do stworzenia konkretnego efektu, wiele dźwięków może istnieć osobno lub razem w tym samym UI.

Zobacz jak brzmi to w praktyce.

AUTO MOTIVE

Samochody podobnie jak inne urządzenia komunikują się z użytkownikiem za pomocą dźwięku. Dodatkowo samochody elektryczne których silniki pracują bardzo cicho, mają obecnie projektowane dźwięki silinka jakie mają wydawać podczas jazdy to również praca sound designera.


Zobacz jak brzmi to w praktyce.

REALIZACJE

bottom of page